خدمه پرواز 12 نکته را بیان می‌کنند که پرواز بعدی شما را بسیار بهتر می‌کند


خدمه پرواز 12 نکته را بیان می‌کنند که پرواز بعدی شما را بسیار بهتر می‌کند


مقدمه 
از دیر باز پرواز برای ما انسان‌ها یک رویای تمام نشدنی بوده و همیشه زیبایی و هیجانی خاصی داشت؛ نگاه کردن به مناظر از جمله کوه و دریا از زوایایی جدید، حس فرورفتن در ابرها و دیدن زمین از بالا برای اکثر ما بسیار لذت بخش است. جالب است بدانید که طبق آمار برخلاف تصور عمومی، یکی از ایمن‌ترین وسایل حمل و نقل، هواپیما است. مسافرت هوایی علاوه بر ایمنی بالاتر و همچنین راحتی و آسایش بیشتر، با صرفه جویی در وقت(زمان رسیدن به مقصد) باعث می‌شود بتوانیم مدت بیشتری را در مقصد بگذرانیم و از سفر خود لذت بیشتری ببریم. 

 

هدف اصلی خدمه پروازی اعم از خلبان‌، اعضای فنی یا مهمانداران این است که مسافرین، پروازی ایمن همراه با آرامش و راحتی را تجربه کنند. لذا از مسافرین انتظار می‌رود با رعایت این نکات پروازی و همکاری با کادر پرواز موجب رضایت و احساس آرامش خود و دیگران در طول سفر شوند. ما در این مقاله برخی از این توصیه‌های مهمانداران را برایتان شرح می‌دهیم.


1- قفسه‌ی بالای صندلی
کیف دستی و وسایل کوچک خود را می‌توانید در محفظه‌ی بالای صندلیتان بگذارید. اگر قفسه فضای کافی نداشت بهتر است که اندکی کیف‌های دیگر را جابجا کرده و یا کیف خود را از عرضِ آن داخل قفسه قراردهید تا جای کمتری بگیرد. یا حتی می‌توانید بعضی از وسایل جاگیر را از داخل کیف خارج کرده و کنارتان روی صندلی بگذارید تا بار دستیتان به راحتی در آن محفظه جا شود.
هشدار: هرگز بار همراه خود(Carry On) را به هر دلیلی(مثلاً پر بودن محفظقفسهه‌ی بالای سر یا...) در قفسه‌ای غیر از بالای صندلی خود نگذارید چرا که در زمان پیاده شدن ممکن است شما یا سایر مسافرین دچار اشتباه شده و مشکلاتی را پیش آورد. 

2- بار دستی خود را در قفسه مخصوص خود قرار دهید
از همراه آوردن بارهای بزرگ و سنگین به داخل هواپیما اجتناب کنید. اگر نمی‌توانید به تنهایی کیف دستی را داخل قفسه بالای صندلی قرار دهید بهتر است از همراهان یا مسافرین خواهش کنیم تا به ما کمک کنند. 

توجه: هر گز در زمان سوار یا پیاده شدن برای گذاشتن و برداشتن کیف دستی در/از بالای صندلی، مسیر راهرو را بند نیاورید، چرا که باعث ازدحام سایر مسافرین می‌شود.  


3- نقشه صندلی‌های هواپیما را از قبل دانلود کنید
با این کار شما علاوه بر کسب اطّلاعات مفید در مورد نوع(Type) هواپیما و همچنین توصیه‌های مواقع اضطرای می‌توانید نمای کلی صندلی‌های پرواز خود را ببینید و به راحتی ردیف صندلی خود را پیدا کنید.
نکته: در برخی از پروازها به دلایلی(کرونا، راحتی خانواده‌ها، عبور راحت‌تر خدمه از بین راهرو و...) برخی از ردیف‌ها و صندلی‌ها خالی گذاشته شده‌اند، اگر از جای صندلی خود راضی نیستید و احساس راحتی نمی‌کنید، پس از سوار شدن همه‌ی مسافرین و قرار گرفتن هواپیما در مسیر پروازی، از مهمانداران بخواهید تا در صورت امکان جای دیگری را برای شما در نظر بگیرند. 

4- همیشه آب همراه خود داشته باشید
در طول پرواز، علی الخصوص پروازهای طولانی، با تغییر ارتفاع، دما و فشار هوا، بدن ما به آب بیشتری نیاز دارد، لذا پیشنهاد می‌شود همیشه از قبل یک بطری آب همراه خود داشته باشید، البته درخواست آب در داخل پرواز از مهمانداران ممکن دارای محدودیت بوده یا هزینه اضافی برای شما همراه داشته باشد. پس بهتر است یک بطری خالی همراه خود به فرودگاه بیاورید و پس بازرسی بدنی آن را از آب پر کنید. 
همچنین توصیه می‌شود قبل و حین پرواز با کرِم مرطوب کننده یا سایر لوازم بهداشتی پوست خود را مرطوب نگه‌دارید. 

5- در طیِ پرواز قدم بزنید
در پروازهای طولانی برای جلوگیری از گرفتگی عضلات و تسهیل گردش خون در رگ‌ها، بهتر است با اجازه از مهماندار و در زمانی که هواپیما کمترین تغییر جهت را دارد اندکی در طول راهرو قدم زده و عضلات خود را بکشید.

6- در صورتی که به چیزی نیاز داشتید، مهماندار را خبر کنید
معمولاً در زمان خرید بلیط، سیستم از شما می‌خواهد که اگر بیماری یا شرایط خاصی دارید اعلام کنید تا کادر پروازی از قبل با شرایط شما آگاه شده و پیش بینی‌های لازم را داشته باشند. علی ای حال در صورتی که ملاحظات یا ترجیح خاصی در پرواز دارید(مثلاً معمولاً خانم‌ها تمایل دارند کنار همجنس خود بنشینند یا کودکان ردیف کنار پنجره را می‌پسندند) می‌توانید درخواست خود را به مهماندار بگوئید، او نیز در صورت امکان تلاش می‌کند به شما کمک کند. 

7- درخواست غذای اضافه
اگر بعد از صرف غذای خود باز هم احساس گرسنگی یا تشنگی کردید با رعایت احترام از مهماندار درخواست کنید که در صورت امکان غذای اضافی برای شما بیاورد. بهتر است صبر کنید، تا اگر احتمالاً تعدادی از مسافرین غذایی نخواسته باشند، مهماندار غذای آنها را برای شما بیاورد.
هشدار: در زمان پرواز خیلی به ندای اشتهاء خود گوش ندهید! و با توجه به شرایط توصیه می‌شود در مصرف غذا و نوشیدنی زیاده‌روی نکنید.

8- با مهمانداران با صبر و احترام برخورد کنید
به یا داشته باشیم مهمانداران نیروهای آموزش دیده و متخصصی هستند و به ما در طول سفر کمک می‌کنند تا پروازی ایمن‌تر و راحت‌تر داشته باشیم. لذا وظیفه‌ی آنان صرفاً سِرو غذا و نوشیدنی برای ما نیست. پس اولاً باید به حرفه آنها احترام بگذاریم. این شغل از جمله مشاغل سخت و فرسایشی است. ثانیاً درخواستمان را باید با صبر و حوصله و البته رعایت ادب و احترام با مهمانداران مطرح کنیم. پس با رویی باز با آنها برخورد کرده و اگر پاکت شکلات یا سوغاتی کوچکی از شهر خود همراه دارید برای تشکر از زحماتشان به آنها تعارف کنید- شاید هم با این کار صندلی بهتر و نوشیدنی بیشتری گیرتان بیاید!

9- صندلیتان را تمیز کنید
به دلیل تراکم پروازی معمولاً زمان کمی برای نظافت هواپیما در طیِ پیاده شدن و سوار شدن مسافرین وجود دارد. پس اگر حساس هستید، همیشه لوازم بهداشتی شخصی(الکل، دستمال کاغذی) همراه داشته باشید و صندلی یا پنجره خود را تمیز کنید. همچنین قبل از پیاده شدن مطمئن شوید که آشغالی روی کف نریخته‌اید با این کار به نیروهای خدماتی و مهمانداران کمک زیادی خواهیدکرد.


10- خرید بلیط را به دقایق پایانی موکول نکنید
 اگر برنامه سفر دارید از همان ابتدا بلیط خود را تهیه کنید و خرید بلیط هواپیما را به دقیقه آخر موکول نکنید، چرا که در شرایط خاص(لغو شدن پرواز، شلوغی در ایام تعطیلات و ...) شما در اولویت خواهید بود و برای تهیه‌ی بلیط شانس بیشتری خواهیدداشت. برای مسافت‌های طولانی پیشنهاد می‌شود که شب پرواز کنید تا هم در طول مسیر بخوابید و در مقصد سرحال باشید و هم یک شب در هزینه اقامتِ هتل صرفه جویی کرده‌باشید. 


11- انتخاب کیف یا چمدان مناسب
 بسته به نوع هواپیما و شرکت هواپیمایی، وزن و اندازه مجاز بار دستی مسافر متفاوت است. پس شما باید با مراجعه به سایت از این قوانین مطلع شوید. 
از قبل یک لیست برای وسایل مجاز در چمدانِ داخل بار(لباس، غذا، آب...) و همچنین در کیف دستی همراهتان(مدارک، مواد ضدعفونی، ماسک، لوازم آرایشی یا اندکی خوراکی) تهیه کنید. این کار کمک می‌کند تا از گیت بازرسی بدنی فرودگاه بدون مشکل و به سرعت عبور کنید.  بهتر است از کاور مخصوص استفاده کنید تا ضمن محافظت از چمدان خود، بتوانید آن را در میان چمدان‌های دیگر به سرعت پیدا کنید. 

12- تا حد امکان سبُک سفر کنید
گاهی می‌توان بجای چمدان یا ساک‌های بزرگ از کیف‌ دستی، کیف لپ تاپ، کیف کودک و.. استفاده کرد. حواستان باشد که کیف همراه مسافر باید به اندازه‌ای باشد که بتوان در قفسه بالای صندلیتان جا شود. برای اینکه مجبور نباشید هزینه‌ی اضافه بار پرداخت کنید بهتر است کیف یا چمدان خود را از قبل وزن کرده و وسایل اضافی را همراه خود نبرید. 

 

کلام آخر
هدف از سفر فقط رسیدن به مقصد نیست، طول سفر نیز جزئی از خاطرات سفر است:
همانطور که گفته شد مهمانداران نیروهای حرفه‌ای هستند که دوره‌های مختلفی را برای شرایط اضطراری در طول پرواز  دیده‌اند و به ما کمک می‌کنند تا پروازی ایمن و راحت‌ داشته باشیم. لذا وظیفه‌ی اصلی آنان صرفاً سِرو غذا نیست. پس به شغل آنها احترام بگذاریم و توصیه‌های پروازی آنان را جدی گرفته و رعایت کنیم.
 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.