مراقب این کلاهبرداری‌ها در سفر باشید!

مراقب این کلاهبرداری‌ها در سفر باشید!

 

 


سفر کردن یکی از لذت بخش‌ترین تفریحاتی است که می‌توان تجربه کرد؛ اما این لذت تا زمانی ادامه دارد که با کلاهبرداران مواجه نشوید. یکی از مشکلاتی که ممکن است بسیاری از مسافران با آن مواجه شوند دزدیده شدن وسایلشان در طول سفر است که باعث ایجاد مسائل و مشکلات بیشتری می‌شود. آشنا نبودن با فرهنگ و غریب بودن در سفرهای اروپایی یا هر مقصد دیگری باعث می‌شود توریستان و مسافران خارجی طعمه کلاهبردارن شوند. در این مقاله چند مورد از کلاهبرداری‌های رایج در هنگام سفر را شرح می‌دهیم، شما می‌توانید با مطالعه این موارد آگاه شده و احتمال اینگونه خطرات را در سفرهایتان کاهش دهید.

نگهداری از کودکان
بسیاری از کلاهبرداران در فرودگاه، ایستگاه‌های وسیله نقلیه عمومی یا در پیاده‌روهای شهری از شما می‌خواهند تا برای چند دقیقه نوزادشان را نگهدارید، حتی در برخی از موارد دیده شده است که کودک را به سمت مسافران پرتاب می‌کنند. در این هنگام مسافران کیف و دیگر وسایل خود را رها می‌کنند تا کودک را بگیرند و از آن نگهداری کنند. این موقعیت همان فرصت طلایی است که کلاهبرداران در انتظار آن بودند، در این هنگام جیب‌برها به شما دست‌برد خواهند زد یا احتمال دزدیده شدن کیف و چمدان‌هایتان وجود دارد.


دزدی دوربین
یکی دیگر از مواردی که مسافران در سفر بیشتر با آن سر و کار دارند، عکاسی از طبیعت و مکان‌های دیدنی است و این موضوع باعث شده است دزدی و کلاهبرداری در این مورد شایع شود. کلاهبرداری در این بخش به دو صورت انجام می‌گیرد:
1-    این افراد از شما می‌خواهند که با دوربین یا گوشی هوشمند شما از خود عکس بگیرند و سپس همراه دستگاه شما پا به فرار می‌گذارند.
2-    کلاهبرداران از شما می‌خواهند که به وسیله گوشی یا دوربین خودشان از آن‌ها عکس بگیرید. سپس طی عملیاتی باعث ضربه خوردن یا شکستن آن می‌شوند و از شما پول و جریمه آن را درخواست می‌کنند. اگر این مبلغ را پرداخت نکنید وارد بحث و جدل می‌شوید که احتمال جیب‌بری در این موارد افزایش می‌یابد.


ریختن نوشیدنی
یکی دیگر از رایج‌ترین کلاهبرداری‌ها که ممکن است در هتل یا فرودگاه بعد از پیاده شدن از هواپیما با آن مواجه شوید، ریختن آبمیوه یا جوهر خودکار توسط کلاهبرداران بر روی لباستان است. در این زمان آن‌ها اصرار به تمیز کردن و پاک کردن لباس شما دارند و احتمال دارد در همین هنگام کیف پول یا یکی از وسایل گرانبهای شما دزدیده شود. حتی ممکن است بعد از تمیز کردن لباستان از شما به عنوان هزینه کمک پول دخواست کنند.


پلیس قلابی
در برخی از کشورهای اروپایی کلاهبرداران از لباس پلیس استفاده می‌کنند و از مسافران درخواست بازرسی کیف و چمدانشان را دارند و در این هنگام ممکن است با پرت کردن حواس شما وسیله مهم یا پول‌هایتان را بدزدند. در بعضی مواقع دیده شده است که این کلاهبرداران که خود را به عنوان پلیس قلابی معرفی کرده‌اند از مسافران هزینه‌ای به عنوان ورودیه یا جریمه دریافت می‌کنند. بهتر است این نکته را بدانید که در اکثر کشورهای اروپایی بازرسی پلیس بدون داشتن مدرک و گواهی جرم محسوب می‌شود و نباید اجازه آن را به کلاهبرداران بدهید.


اجرای خیابانی
یکی از مواردی که احتمالا بعد از رسیدن پرواتان به کشور مقصد با آن مواجه خواهید شد، اجراهای خیابانی در کنار مراکز توریستی و میادین شهری هستند. نباید زمان بسیاری را به تماشای این نمایش‌ها صرف کنید، زیرا ممکن است این نمایشی از سوی کلاهبرداران و جیب‌برها پرت کردن حواس شما باشد و کیف پول یا گوشی نمایشگران در حین اجرا دزدیده شود.


دوستان جدید
در فرودگاه یا ایستگاه مترو و قطار ممکن است غریبه‌ای به شما نزدیک شده و صحبت صمیمانه و بحث برانگیزی با شما آغاز کند. بعد از اینکه به ظاهر شما در بحث پیروز شده‌اید از شما دعوت می‌کند تا برای صحبت بیشتر به یک کافه یا رستوران بروید، بعد از اینکه غذایی لذیذ یا دسرهای گوناگونی خوردید او فرار می‌کند. در این زمان شما مجبور به پرداخت صورت حساب و مبلغ زیادی خواهید شد.


ریختن چمدان
به احتمال زیاد بعد از پرواز در پله برقی فرودگاه با این صحنه مواجه می‌شوید که چمدان یکی از مسافران تصادفا باز شده است و شلوغی و ازدحام زیادی در پایین پله برقی ایجاد شده است، در این هنگام ممکن است جیب‌برها دست به کار شده و کیف و وسایل گرانبهای مسافران را بدزدند. همچنین ممکن است در این هنگام بلیط پرواز شما نیز دزدیده شود و شما با مشکلات بسیاری روبه‌رو شوید. در این هنگام بیشتر مسافرانی به عنوان طعمه انتخاب می‌شوند که از دستگاه خودپرداز فرودگاه پول گرفته‌اند، به همین علت توصیه می‌شود از خودپردازهای داخل شعب بانکی استفاده کنید.


هدیه‌های رایگان
در راه هتل و بعد از پرواز ممکن است هدیه‌ای مانند یک دستبند نخی یا یک شاخه گل به شما داده شود، بهتر است به این موارد دقت کنید. زیرا کلاهبرداران از این موقعیت‌ها استفاده کرده و شما را مجبور به پرداخت هزینه هدیه می‌کنند. بنابران بهتر است در طول سفر هیچ هدیه رایگانی قبول نکنید و با این موارد جدی‌تر رفتار کنید تا کلاهبرداران شما را به عنوان یک طعمه انتخاب نکنند.


کمک به خرید بلیط
بعضی از کلاهبرداران از غریبی شما سواستفاده می‌کنند و هنگامی که در حال خرید بلیط وسایل نقلیه عمومی هستید به شما پیشنهاد کمک می‌کنند. برای مثال از شما می‌خواهند تا وجه نقد را به آن‌ها بپردازید تا آن‌ها با کارت اعتباری خودشان برای شما بلیط تهیه کنند. بعد از خرید بلیط شما متوجه خواهید شد که این بلیط‌ها قابل استفاده نیستند و شما طعمه یک کلاهبردار شده‌اید. بهتر است این مورد را بدانید که دستگاه‌های فروش بلیط کاملا اتوماتیک هستند و شما به کمک کسی احتیاج ندارید، البته اگر طی شرایطی نیاز به کمک داشتید می‌توانید از کارکنان آن بخش درخواست کنید تا شما را در طول خرید بلیط همراهی کنند.


قاپیدن
یکی دیگر از دزدی‌های رایج که در هنگام سوار شدن به وسایل نقلیه احتمال دارد با آن مواجه شوید، قاپیده شدن کیف و وسایل ارزشمندتان در وسایل نقلیه عمومی یا خیابان‌ها است. برای جلوگیری از این امر توصیه می‌شود نزدیک درب اتوبوس یا مترو نباشید، همچنین در هنگام حرکت و پیاده روی در پیاده‌روها کیف و خریدهای خود را در سمتی که دیوار وجود دارد نگهدارید تا موتورسواران کلاهبردار نتوانند وسایل شما را بدزدند. بسیاری از فروشگاه‌ها وجود دارند که با پرداخت هزینه اندکی خریدهای شما را به هتل ارسال می‌کنند، شما می‌توانید از این سرویس برای امنیت بیشتر نیز استفاده کنید.


راه‌ حل‌ها
حال که با این موارد کلاهبرداری در سفر آشنا شدید، باید راه‌های مقابله و کاهش خطرات را بدانید. 
-    یکی از مواردی که در این هنگام به شما کمک می‌کند داشتن GPS در داخل کیف یا گوشی‌هایتان است. به طوری که بتوانید در صورت دزدیده شدن از موقعیت آن‌ها مطلع شوید و آن‌ها را پیدا کنید.
-     یکی دیگر از مواردی که می‌تواند به شما کمک کند مراجعه به پلیس و گزارش دزدی است. در بسیاری از کشورهای اروپایی ماموران پلیس انگلیسی زبان مخصوص کمک به توریستان وجود دارد که می‌توانند در این مواقع یاری رسان شما باشند.
-    همچنین شما می‌توانید سریعا خود را به سفارت کشورتان برسانید و در صورت گم شدن پاسپورت یا مدارک شناساییتان از آن‌ها کمک بخواهید.


سخن پایانی
در این مقاله انواع کلاهبرداری‌ها که ممکن است در هنگام سفر به اروپا یا کشورهای دیگر با آن مواجه شوید را بیان کردیم، همچنین راه‌ حل‌های برای مقابله با این شرایط نیز به شما معرفی شد. با رعایت این موارد می‌توانید از شر کلاهبرداران در طول سفر نجات یابید.
 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×
English العربی

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.